Bourns 91A1A-G28-B15L
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 91A1A-G28-B15L.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
JRH Electronics
Electro Sonic
element14
Inventory History
3 month trend:
-30.69%
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2011-11-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Descriptions
Descriptions of Bourns 91A1A-G28-B15L provided by its distributors.
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (34.93 X 15.88 X 17.46mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Potentiometer, Conductive Plastic, 20%, 500Mw; Track Resistance:10Kohm; No. Of Turns:1Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:500Mw; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:91 Series; Potentiometer Mounting:Bushing Mount Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 91A1A-G28-B15L
POTENTIOMETER, 10K, 20%; Track Resistance:10kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:1.5kV; Series:91; Power Rating:500mW; Adjustment Type:Shaft; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Contact Resistance Variation +:0.01%; Contact Resistance Variation -:0.01%; External Depth:15.88mm; External Length / Height:22.86mm; External Width:15.88mm; Linearity, +:0.05%; Linearity, -:0.05%; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:240°; Shaft Diameter:6.35mm; Shaft Length - Metric:22mm; Temperature Coefficient:1000ppm/°C; Termination Type:Through Hole