Bourns 4116R-1-511LF
Res Thick Film NET 510 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 4116R-1-511LF.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-0.17%
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.60
Introduction Date2006-12-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film NET 470 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 2W ±100ppm/C ISOL Molded 14-Pin DIP Pin Thru-Hole
Descriptions
Descriptions of Bourns 4116R-1-511LF provided by its distributors.
16-DIP (0.300 7.62mm) ARRAY/NETWORK RESISTOR 4100R 0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm 2.25W 510Ohm ±100ppm/C
8 ±2% 510Ω 250mW ±100ppm/℃ DIP-16-2.54mm Resistor Networks, Arrays ROHS
RES THKFLM NET 510 OHM 2% 2.25W 100PPM/ C ISOL 16DIP PIN TH
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 2.25W, 510ohm, 100V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 8631
RESISTOR, ISO RES N/W, 8, 510OHM, 2%, DIP; Resistance:510ohm; Resistance Tolerance:± 2%; Power Rating:2.25W; Voltage Rating:100V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; No. of Elements:8; Resistor Case Style:DIP; Series:4100R