Bourns 3223W-1-100E
Cermet Not Linear TRIMMER Trimmer Potentiometer ±20% 3960deg 125mW 70C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3223W-1-100E.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Newark
Farnell
JRH Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-73.46%
CAD Models
Download Bourns 3223W-1-100E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2008-10-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Res Cermet Trimmer 10 Ohm 20% 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns (3.96 X 5.32mm) Gull Wing SMD T/R
TT Electronics43WR10LFTR
Trimmer, Cermet, 0.125W, 10ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 11 Turn(s), 1613
Cermet trimmer potentiometer, 10 Ω, 0.25 W, SMD, on top, 3314J-1-100E
Trimmer - Smd 4Mm Sq St Cermet /Tape & Reel - 7" Reel |Bourns, Inc. 3314J-2-100E
TT Electronics44WR10LFTB
Trimmer, Cermet, 0.25W, 10ohm, 300V, 20% +/-Tol, 250ppm/Cel, 9 Turn(s), 2019
Descriptions
Descriptions of Bourns 3223W-1-100E provided by its distributors.
Res Cermet Trimmer 10 Ohm 20% 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns (3.96 X 3.43 X 4.34mm) J-Hook SMD T/R
Trimmer, Cermet, 0.125W, 10ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 11 Turn(s), 1616
TRIMMER, 10R; Track Resistance: 10ohm; No. of Turns: 11Turns; Potentiometer Mounting: Surface Mount Device; Product Range: -; Power Rating: 125mW; Resistance Tolerance: ± 20%; Temperature Coefficient: ± 100ppm/°C; Automotive Qu
Trimmer Potentiometer 10 Ohm 11Turn Smd; Trimmer Type:Multi Turn; Element Material:Cermet; Adjustment Type:Top Adjust; Track Resistance:10Ohm; Potentiometer Mounting:Surface Mount; No. Of Turns:11Turns; Product Range:3223 Series Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3223W-1-100E
TRIMMER, 10R; Track Resistance:10ohm; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Power Rating:125mW; Potentiometer Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Adjustment Type:Top; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C; Resistor Element Material:Cermet; Series:3223; Termination Type:SMD; Track Taper:Linear; Voltage Rating:200V