Bourns 3214J-1-501E
Cermet Not Linear TRIMMER Trimmer Potentiometer ±10% 1800deg 250mW 150C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3214J-1-501E.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Electro Sonic
Factory Futures
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-40.07%
CAD Models
Download Bourns 3214J-1-501E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2001-03-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Trimmer, Cermet, 0.25W, 500ohm, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 5 Turn(s), 1914
TT Electronics44WR500LFT7
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W 9(Elec)Turn 1.42mm (4.83 X 3.91 X 5.31mm) J-Hook SMD T/R
Cermet trimmer potentiometer, 12 turns, 500 Ω, 0.25 W, SMD, on top, 3224W-1-501E
Cermet trimmer potentiometer, 12 turns, 500 Ω, 0.25 W, SMD, lateral, 3224J-1-501E
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 20% 0.25W 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.5mm (5 X 5.5 X 2.7mm) J-Hook SMD T/R
TT Electronics23AR500LFTR
Trimmer, Cermet, 0.25W, 500ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2018
Descriptions
Descriptions of Bourns 3214J-1-501E provided by its distributors.
Trimmer, Cermet, 0.25W, 500ohm, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 5 Turn(s), 1918
ResCermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 5(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD T/R
TRIMMER, POT, 500 OHM, 10%, 5TURN, SMD; Track Resistance: 500ohm; No. of Turns: 5Turns; Potentiometer Mounting: Surface Mount Device; Product Range: -; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 10%; Temperature Coefficient:
Trimmer Potentiometer -000 Ohm 5Turn Smd; Trimmer Type:Multi Turn; Element Material:Cermet; Adjustment Type:Side Adjust; Track Resistance:500Ohm; Potentiometer Mounting:Surface Mount; No. Of Turns:5Turns; Product Range:3214 Series Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3214J-1-501E
TRIMMER, 500R, 4MM; Track Resistance:500ohm; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 10%; Series:3214; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Power Rating:250mW; Potentiometer Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Adjustment Type:Side; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C; Resistor Element Material:Cermet; Termination Type:SMD; Track Taper:Linear; Voltage Rating:300V