TT Electronics 44WR500LF
Trimmer Cermet, 9 Turn 4MM 500R
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TT Electronics 44WR500LF.
Newark
Datasheet3 pages20 years ago
CAD Models
Download TT Electronics 44WR500LF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Descriptions
Descriptions of TT Electronics 44WR500LF provided by its distributors.
TRIMMER CERMET, 9 TURN 4MM 500R; Track Resistance: 500ohm; No. of Turns: 9Turns; Potentiometer Mounting: Surface Mount Device; Product Range: -; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 10%; Temperature Coefficient: ± 100p