TT Electronics 43WR500LFTR
Trimmer, Cermet, 0.125W, 500ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 11 Turn(s), 1613
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TT Electronics 43WR500LFTR.
IHS
Datasheet3 pages7 years ago
Newark
Sager Electronics
CAD Models
Download TT Electronics 43WR500LFTR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 20% 1/8W 11(Elec)Turn (3.9 X 3.52 X 4.16mm) J-Hook SMD Tube
Trimmer, Cermet, 0.125W, 500ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 1514
Bourns 3312J-1-501E Cermet trimmer 0.1W 500Ω Adjustable 255° to 285° 1 piece
Trimmer, 0.25W, 500ohm, 11.2V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 11 Turn(s), 1918
TE Connectivity3142W501P
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 25% 0.15W 1(Elec)/1(Mech)Turns (4 X 4.8 X 2.6mm) Foot Print SMD T/R
Trimmer, Cermet, 0.125W, 500ohm, 200V, 20% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 1413
Descriptions
Descriptions of TT Electronics 43WR500LFTR provided by its distributors.
Trimmer Resistors - SMD 500 ohm 20% Multi Turn
TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
Multi-Turn Trimmer, 43W-3, RoHS
TT Electronics SCT
Trimmer; Power Rating:125mW; Track Resistance:500ohm; Resistance Tolerance:± 10%; Series:43 Series; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Cermet; Temperature Coefficient:± 100ppm ;RoHS Compliant: Yes