Bel Fuse YS12S16-DG
Module DC-DC 1-OUT 0.7525V to 5.5V 16A 88W 6-Pin SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bel Fuse YS12S16-DG.
IHS
Datasheet21 pages4 years ago
Sager Electronics
Future Electronics
CAD Models
Download Bel Fuse YS12S16-DG symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Murata Power SolutionsOKY2-T/16-D12P-C
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 0.7525V to 5.5V 16A 80W 7-Pin T/R
Murata Power SolutionsOKY2-T/16-D12N-C
Murata Power SolutionsOKY-T/16-D12P-C
Module DC-DC 1-OUT 0.75V to 5V 10A 50W 7-Pin SMD
Recom PowerRW2-1205S/H3/SMD
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 5V 0.4A 2W Medical 6-Pin DIP SMD Module Tube
Recom PowerR0.5Z-1205
Module DC-DC 1-OUT 5V 0.1A 0.5W 6-Pin SMD Tube
Descriptions
Descriptions of Bel Fuse YS12S16-DG provided by its distributors.
DC-DC CONVERTER, 9.6-14VIN, 0.7525-5.5VOUT, 16A, NEGATIVE LOGIC, SMT, Y SERIES
Dc-Dc Regulated Power Supply Module, 1 Output, 88W
Dc Dc Power Supply |Bel Power Solutions YS12S16-DG
Non-Isolated DC/DC Converters DC DC POWER SUPPLY
DC DC CONVERTER 0.7525-5.5V 88W