APEM Q6R1CXXB12E
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Blue 1200mcd Automotive 2-Pin
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for APEM Q6R1CXXB12E.
IHS
Datasheet6 pages3 years ago
Newark
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-25.00%
Supply Chain
Country of OriginUK
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.20.00
Introduction Date2005-04-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of APEM Q6R1CXXB12E provided by its distributors.
LED INDICATOR SEALED 6MM RECESSED BRIGHT CHROME FIXED BLUE 12VDC SOLDER
Single Color LED, Blue, Diffused
Led Panel Mount Indicator, Blue, 6 Mm, 12 Vdc, 20 Ma, 1.2 Cd, Ip67 Rohs Compliant: Yes |APEM Inc. Q6R1CXXB12E
LED Indicator 6mm Recessed 12VDC IP67
LED PNL IND BLUE DIFF 3MM SLDR
APEM 6mm Panel Mount Bright Chrome Bezel with Fixed Light Blue LED with Recessed Bezel style and Solder Lug Terminals . 12VDC Voltage
LED INDICATOR, PANEL, 6MM, BLUE, 12VDC; LED Colour: Blue; Operating Voltage: 12VDC; Mounting Hole Dia: 6mm; Forward Current If: 20mA; Luminous Intensity: 1.2cd; IP / NEMA Rating: IP67; Product Range: Q Series; SVHC: No SVHC (15-