APEM Q22F1AGXXSG24AE
Single Color LED, Super Bright Green, Diffused
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for APEM Q22F1AGXXSG24AE.
IHS
Datasheet9 pages8 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginUK
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.20.00
Introduction Date2018-03-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of APEM Q22F1AGXXSG24AE provided by its distributors.
APEM Q22F1AGXXSG24AE Optoelectronics > LED (Light Emitting) > 22MM
LED PNL IND GREEN DIFF 18MM SLDR
INDICATOR 24V 22MM FLUSH GREEN
Led Indicator, Panel, 22Mm, Green, 24V; Led Colour:Green; Operating Voltage:24V; Mounting Hole Dia:22Mm; Forward Current If:40Ma; Luminous Intensity:980Mcd; Ip/Nema Rating:Ip67; Product Range:Q Series; Svhc:No Svhc (15 Rohs Compliant: Yes |APEM Inc. Q22F1AGXXSG24AE
Forward Current (If) mA = 40 / Luminous Intensity mcd = 980 / Operating Voltage Max. V = 24 / Termination Type = Solder Lug / Faston 2.8 x 0.8 mm / AC or DC Operation = AC / DC / IP / NEMA Rating = IP67 / Mounting Hole Diameter mm = 22 / Illumination Type = Fixed / LED Colour = Green