APEM AV22LP402
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, Solder Terminal, Panel Mount-threaded
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for APEM AV22LP402.
IHS
Datasheet32 pages14 years ago
Newark
Master Electronics
element14 APAC
Mouser
Inventory History
3 month trend:
-74.36%
Supply Chain
Country of OriginUK
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2011-07-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
C&K ComponentsF8UEETB
Pushbutton Switch, 8PDT, Alternate, 0.5A, 30VDC, Solder Terminal, Through Hole-right Angle
C&K ComponentsF8UEE01A
Switch Push Button SPDT Plunger 0.5A 125VAC 125VDC 50VA Alternate Contact Solder Lug
C&K ComponentsF8UOA
Pushbutton Switch, 8PDT, Momentary, 0.5A, 30VDC, Solder Terminal, Through Hole-right Angle
NKK SwitchesSCB15P15A
SWITCH, SNAP-ACTION P/B, SPDT, ON-(ON),NO CAP, NO SHROUD,15A,125VAC,.187" QC
NKK SwitchesSCB15S15A
NKK SwitchesSCB15P15B-1A
Pushbutton Switch, SPDT, On-(on), Momentary, Quick Connect Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of APEM AV22LP402 provided by its distributors.
PUSH BUTTON SWITCH, IP65, SPDT-NO/NC, MOMENTARY
Pushbutton Switches ROUND SPDT SECURITY
Anti-Vandal Security Pushbutton Switch
PUSHBUTTON, METAL, FLAT, 22MM 5A
Pushbutton Switch, Spdt, 5A, 250V; Product Range:Av Series; Panel Cutout Diameter:22.2Mm; Contact Configuration:Spdt; Switch Operation:Momentary; Pushbutton Actuator Style:Flat; Actuator/Cap Colour:Natural; Contact Voltage Vac:250Vrohs Compliant: Yes |APEM Inc. AV22LP402