Analog Devices AD9248BSTZ-65
Dual 14-Bit, 20/40/65 MSPS, 3 V Analog-to-Digital Converter
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices AD9248BSTZ-65.
Newark
Datasheet48 pages15 years ago
Analog Devices
Factory Futures
Farnell
Augswan
Inventory History
3 month trend:
-32.43%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Analog Devices AD9248BSTZ-65.
Related Parts
Analog DevicesAD9238BSTZ-65
ADC, Flash Method, 12-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, CMOS, PQFP64
Analog DevicesAD9238BSTZRL-65
Analog DevicesAD9244BSTZ-65
14-Bit 40/65 MSPS IF Sampling Analog-To-Digital Converter
Descriptions
Descriptions of Analog Devices AD9248BSTZ-65 provided by its distributors.
2-Channel Dual ADC Pipelined 65Msps 14-bit Parallel 64-Pin LQFP Tray
DUAL 1-CH 14-BIT PROPRIETARY METHOD ADC PARALLEL ACCESS PQFP64
2.7V~3.6V 14Bit 65MHz Parallel LQFP-64(7x7) Analog To Digital Converters (ADCs) ROHS
64-LQFP AD9248 PRODUCTION (Last Updated: 2weeks ago) Simultaneous Sampling analog digital converter 1.45mm 200mA 65Msps 700mW