Amphenol MS27656E25F61S
MIL Series Connector, 61 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Crimp Terminal, Receptacle
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol MS27656E25F61S.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-19.23%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1996-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol AerospaceMS27497E24B61P
MIL Series Connector, 61 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Receptacle
Amphenol AerospaceMS27468T25A61P
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 61 POS Crimp ST Jam Nut 61 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceMS27472T24F61PA
Conn MIL-C-83723 Circular SKT 61 POS Crimp ST Wall Mount 61 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceMS27468E25F61P
Amphenol AerospaceMS27468T25B61PB
Descriptions
Descriptions of Amphenol MS27656E25F61S provided by its distributors.
Conn Subminiature Cylindrical SKT 61 POS Crimp ST Wall Mount 61 Terminal 1 Port
Electroless Nickel Military MIL-DTL-38999Series I LJT Non-RoHS Compliant Environment Resistant Circular Connector -65C~200C 7.5A 46.02mm
Recept |Amphenol Aerospace MS27656E25F61S
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP