Amphenol-Tuchel T3263009U
Connector M16 Circular Socket 3 Position Solder Straight Panel Mount 3 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol-Tuchel T3263009U.
IHS
Datasheet1 page26 years ago
Newark
Future Electronics
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1998-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialMS3102A14S-1P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 3 POS Solder Cup ST Box Mount 3 Terminal 1 Port Automotive
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 3 POS Solder Cup ST Box Mount 3 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102R14S-12P
ITT / CannonMS3102R16S-5P
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 3 POS Solder ST Box Mount 3 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol-Tuchel T3263009U provided by its distributors.
Circular Connector, 3 Contact(s), Brass, Female, Solder Terminal, Receptacle
C091-A Circular DIN Connectors 3 Pin female; Front Pnl Mnt
Connector 3 Female 20 to 26 AWG 6 mm 300 V 5 A Die Cast
Female Sockets,Receptacle,Threaded 3pin Die Cast 10A
FEMALE RECEPTACLE 3WAY SIGNALMATE
CONN RCPT FMALE DIN 3P SLDR CUP
Circular Connector Receptacle 3 Position Panel; Product Range:C091A Series; Circular Connector Shell Style:Panel Mount Receptacle; No. Of Contacts:3Contacts; Circular Contact Type:Solder Socket; Coupling Style:-; Contact Material:- Rohs Compliant: Yes |Amphenol Sine/tuchel T3263009U