Amphenol Sine Systems AT16-18PC-K004
Connector, Ampheonl Sine, AT Series, 18 Position Receptacle with End Cap, Keyed C, Black
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Sine Systems AT16-18PC-K004.
Electro Sonic
Datasheet4 pages5 years ago
Datasheet7 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-4.07%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2022-11-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Amphenol Sine Systems AT16-18PC-K004 provided by its distributors.
Automotive Connector Housing, AT Series, Receptacle, 18 Positions
18-Way Receptacle with Wedgelock and End Cap Included Keyed C
3 Housings (Wire To Board / Wire To Wire ) ROHS
Latch Holder,Receptacle 3 18pin Male Pin
PIN AND SOCKET CONNECTOR HOUSINGS;
Automotive Housing, Rcpt, 18Pos, 13A; Product Range:At Series; Gender:Receptacle; No. Of Positions:18Positions; For Use With:Amphenol At Series Size 16 20-14Awg Automotive Pin Contacts; Connector Body Material:Thermoplastic Body Rohs Compliant: Yes |Amphenol Sine/tuchel AT16-18PC-K004