Amphenol LTW ZA-40AFRS-BA0001
FFC / FPC Board Connector, 0.9 mm, 40 Contacts, Receptacle, ZConnect, Surface Mount Right Angle
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol LTW ZA-40AFRS-BA0001.
Electro Sonic
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages3 years ago
Master Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2022-12-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Amphenol LTW ZA-40AFRS-BA0001 provided by its distributors.
Conn, Ffc/Fpc, 40Pos, 2Row, 0.9Mm Rohs Compliant: Yes |Amphenol Ltw ZA-40AFRS-BA0001
Conn FFC/FPC Connector SKT 40 POS 0.9mm Solder RA SMD
ZConnect, LV214-Compliant Connector, A-Coded, Socket, Plastic, 1A, 40 pins, Female Connector, Quick Lock, Receptacle PCB SMT 90
-40閳╁剤+110閳 40P Bottom Contact Horizontal attachment 0.9mm SMD,P=0.9mm,Surface Mount閿涘痠ght Angle FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies ROHS
CONN, FFC/FPC, 40POS, 2ROW, 0.9MM; Pitch Spacing:0.9mm; No. of Contacts:40Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:Z-Connect Series; Contact Termination Type:Surface Mount; Contact Position:-; No. of Rows:2 Row