Amphenol LTW SDB-15PFFP-SL8001
Conn D-Sub SKT 15 POS 1.38mm Solder ST Panel Mount 15 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol LTW SDB-15PFFP-SL8001.
Component Distributors Inc.
Datasheet1 page12 years ago
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-12.90%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2013-09-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Amphenol LTW SDB-15PFFP-SL8001 provided by its distributors.
D Sub Connector, IP68, Standard, Receptacle, 15 Contacts, DA, Solder
15P Female D-Sub Copper Alloy Panel Mounting Gold 2 5A -40閳╁剤+105閳 D-Sub / VGA Connectors ROHS
CONNECTOR, D-SUB CONN PANEL SCREW DB15P F CONN F PIN
D-Sub, Standard, Metal Shielded, 5A, 15 pins, Female Connector, Female Contact, Straight Without Board Lock, 4"-40 UNC, Screw Thread, PCB 180°, Receptacle, Front Fastened, IP68 Unmated
D-SUB, DB SHIELD, 15P FRONT FASTENED F CONNECTOR F PIN PCB
D Sub Conn, Rcpt, 15Pos, Solder; No. Of Contacts:15Contacts; Gender:Receptacle; Contact Termination Type:Through Hole; D Sub Shell Size:Da; Product Range:Sdb Series; Connector Body Material:Pbt (Polybutylene Terephthalate) Body Rohs Compliant: Yes |Amphenol Ltw SDB-15PFFP-SL8001