Amphenol LTW M12A-12PFFP-SF8001
M12, A Code, 1.5A, 12 pins, Female Contact, Hexagonal, PG9, PCB 180ø, Front Fastened, IP68
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol LTW M12A-12PFFP-SF8001.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Component Distributors Inc.
TME
Electro Sonic
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-49.10%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Amphenol LTW M12A-12PFFP-SF8001 provided by its distributors.
Sensor Connector, 12 Pole, M12, Receptacle, M Series, M12, Female, 12 Positions, PCB Socket
Conn Circular F 12 POS Solder ST Thru-Hole 12 Terminal 1 Port
Circular Connectors & Cable Connectors ROHS
M12 METRIC CIRCULAR CONNECTOR RECEPTACLE
M12 PANEL CONNECTOR A CODE 12P F CONNECTOR F PIN PCB
Amphenol Industrial M12A-12PFFP-SF8001
M Series Sensor Connectors , 12
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
Sensor Connector, M12, Rcpt, 12Pos; Product Range:M Series; Sensor Connector Size:M12; Gender:Receptacle; No. Of Contacts:12Contacts; Sensor Contact Type:Pcb Socket; Sensor Connector Mounting:Straight Panel Mount; Ip/Nema Rohs Compliant: Yes |Amphenol Ltw M12A-12PFFP-SF8001