Amphenol LTW CU-18PMMP-LC7001
Plastic, 2A, 18 pins, Male Contact, Circular, 2 Points Lock, PCB 180ø, Receptacle, IP67
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol LTW CU-18PMMP-LC7001.
Component Distributors Inc.
Datasheet1 page10 years ago
TME
Electro Sonic
JRH Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-2.98%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2015-10-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of Amphenol LTW CU-18PMMP-LC7001 provided by its distributors.
Circular Connector, Middle (C) Series, Panel Mount Plug, 18 Contacts, PCB Pin, Bayonet
Circular Connector, Plug, 18Pos, Panel; Product Range:Middle (C) Series; Circular Connector Shell Style:Panel Mount Plug; No. Of Contacts:18Contacts; Circular Contact Type:Pcb Pin; Coupling Style:Bayonet; Connector Body Rohs Compliant: Yes |Amphenol Ltw CU-18PMMP-LC7001