Amphenol Industrial PT00A-14-19SW
MIL Series Connector, 19 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Solder Terminal, Receptacle
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial PT00A-14-19SW.
IHS
Datasheet52 pages4 years ago
JRH Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+94.44%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1998-12-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialPT02E-14-19S(023)
Circular MIL Spec Connector,Receptacles Aluminum Alloy 24.33mm*28.57mm
Amphenol IndustrialPT02E-14-19S(025)
MIL Series Connector, 19 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Amphenol IndustrialPT04E-14-19P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 19 POS Solder ST Panel Mount 19 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialPT03E-14-19P
Conn Miniature Cylindrical PIN 19 POS Solder ST Jam Nut 19 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial PT00A-14-19SW provided by its distributors.
Conn Miniature Cylindrical SKT 19 POS Solder ST Wall Mount 19 Terminal 1 Port