Amphenol Communications Solutions SFW16R-1STE9LF
Conn Ffc Bottom 16POS 1.00MM R/a / Conn Ffc/fpc Connector Skt 16 Pos 1MM Solder Ra SMD T/r
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Newark
Datasheet9 pages16 years ago
Farnell
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-11-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-09-15
LTD Date2023-09-15
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsSFW16R-2STE1LF
Conn FFC/FPC Connector SKT 16 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T/R
Amphenol Communications SolutionsSFW16R-2STE9LF
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 16 Contacts, Receptacle, FCI SFW-R, Surface Mount
Amphenol Communications SolutionsSFW14R-1STE1LF
Conn FFC/FPC Connector SKT 14 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T/R
FMN Series 16 Position 1 mm Pitch Staggered Reverse Surface Mount Connector
Non- ZIF connector for FFC/FPC; pitch 1.00mm; 14-contacts; SMD; side entry
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions SFW16R-1STE9LF provided by its distributors.
FFC/FPC Connector, 16 Contact(s), 1 Row(s), Right Angle, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator
Drawer Type -55閳╁剤+105閳 16P Bottom Contact Horizontal attachment 1mm SMD,P=1mm,Surface Mount閿涘痠ght Angle FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies ROHS
FPC/FFC, 1.0MM, R/A, BOTTOM, 16WAY; Series:SFW-R; Gender:Receptacle; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:16; No. of Rows:1; Contact Plating:Tin; FFC/FPC Thickness:0.3mm; Contact Termination:Surface Mount Right Angle; Contact Material:Phosphor Bronze; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Connector Type:FFC / FPC