Amphenol Communications Solutions SFV30R-2STE1HLF
Conn FFC/FPC Connector SKT 30 POS 0.5mm Solder RA SMD Embossed T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Farnell
Datasheet9 pages15 years ago
Amar Radio Corporation
Amphenol ICC / FCI
Inventory History
3 month trend:
-33.06%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-09-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsSFV30R-1STE1HLF
AMPHENOL ICC - SFV30R-1STE1HLF - CONN, FFC/FPC, RCPT, 30POS, 0.5MM, SMT
Amphenol Communications SolutionsSFV30R-4STE1HLF
Conn FPC Connector SKT 30 POS 0.5mm Solder RA SMD T/R
Amphenol Communications SolutionsSFV30R-1STE9HLF
Conn FPC Connector SKT 30 POS 0.5mm Solder RA SMD Embossed T/R
Conn FFC/FPC Connector SKT 24 POS 0.5mm Solder RA SMD Easy-On™ T/R
Conn FPC Connector SKT 26 POS 0.5mm Solder RA SMD Reel
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions SFV30R-2STE1HLF provided by its distributors.
FFC / FPC Board Connector, 0.5 mm, 30 Contacts, Receptacle, FCI 58EF SFV-R Series
0.50mm Flex Connector, SFV-R Series, 30 Position, Top Side Contact, Side Entry Surface Mount ZIF Connector, Halogen Free, Lead Free
FFC/FPC Connector, 30 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.020 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator
Conn, Ffc/fpc, Rcpt, 30Pos, 0.5Mm, Smt; Pitch Spacing:0.5Mm; No. Of Contacts:30Contacts; Gender:receptacle; Product Range:58Ef Sfv-R Series; Contact Termination Type:surface Mount; Contact Position:top; No. Of Rows:1 Row Rohs Compliant: Yes