Amphenol Communications Solutions MDT275M03001
PCIe M.2 Connectors, Storage and Server Connector, P=0.5mm, H=2.75mm, Key M, Gold Plating
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Master Electronics
Datasheet1 page7 years ago
Inventory History
3 month trend:
-23.13%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2018-11-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsMDT420M01001
PCIe M.2 Connectors, Storage and Server Connector, P=0.5mm, H=4.2mm, Key M,30μin Au Plating
Amphenol Communications SolutionsMDT420M02001
PCIe M.2 Connectors, Storage and Server Connector, P=0.5mm, H=4.2mm, Key M,15μin Au Plating
Amphenol Communications SolutionsMDT420E03001
PCIe M.2 Connectors, Storage and Server Connector, P=0.5mm, H=4.2mm, Key E,Gold Plating
Amphenol Communications Solutions10128787-001RLF
PCIe M.2 Connectors, Storage and Server Connector, P=0.5mm, H3.2mm, Key B, 1μin Au Plating .
Amphenol Communications Solutions10128794-004RLF
Conn PCIe M.2 Card Edge F 8Power/67Signal POS 0.5mm Solder RA SMD
TE Connectivity1-2199119-5
Card Edge Connector, Dual Side, 67 Contacts, Surface Mount, Right Angle
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions MDT275M03001 provided by its distributors.
Conn Card Edge RCP 67 POS 0.5mm Solder RA SMD
Card Edge Connector, 67 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator
0.5mm Horizontal attachment 67P -40閳╁剤+80閳 SMD,P=0.5mm,Surface Mount閿涘痠ght Angle Edgeboard Connectors ROHS
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD