Amphenol Communications Solutions HFW14S-2STE9LF
FFC / FPC Board Connector, Vertical, 1 mm, 14 Contacts, Receptacle, FCI HFW-S, Surface Mount, Top
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Farnell
Datasheet11 pages16 years ago
Datasheet14 pages24 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-05-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2019-07-15
LTD Date2019-11-01
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsHFW14R-2STE9LF
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 14 Contacts, Receptacle, FCI HFW-R, Surface Mount
Amphenol Communications SolutionsSFW14R-1STE1LF
Conn FFC/FPC Connector SKT 14 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T/R
Amphenol Communications SolutionsSFW14R-2STE9LF
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 14 Contacts, Receptacle, FCI SFW-R, Surface Mount
Non- ZIF connector for FFC/FPC; pitch 1.00mm; 14-contacts; SMD; side entry
FMN Series 14 Curcuit Staggered Surface Mount Reverse Top Entry Connector
Connector, Top Entry, Staggered, 10Circuit, 1.0mmPitch
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions HFW14S-2STE9LF provided by its distributors.
FFC/FPC Connector, 14 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal
HFW14S-2STE9LF-FFC/FPC CONN FFC / FPC SYSTEMS
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD
FPC/FFC, 1.0MM, VERTICAL, 14WAY
FFC/FPC CONNECTOR, 14 POSITION, 1ROW; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:14Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:FCI HFW-S Series; Contact Termination Type:Surface Mount; Contact Position:Top; No. of Rows:1 Row; No. of Rows:1 RoHS Compliant: Yes
FPC/FFC, 1.0MM, VERTICAL, 14WAY; Series:HFW-S; Gender:Receptacle; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:14; No. of Rows:1; Contact Plating:Tin; FFC/FPC Thickness:0.3mm; Contact Termination:Surface Mount Vertical; Contact Material:Phosphor Bronze; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Connector Type:FFC / FPC