Amphenol Communications Solutions 95278-101A40LF
Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD BergStik® T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions95157-440LF
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 40 Contacts, Surface Mount Straight
Amphenol Communications Solutions95157-240LF
Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Surface Mount Terminal
Amphenol Communications Solutions95278-402B40LF
Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD BergStik® Tube
2.54mm (0.1) Pitch DIL SMT Pin Header, selective gold + tin, 20+20 contacts"
Header Connector, pcb Mount, recept,34 Contacts, pin,0.1 Pitch |Molex 15-91-2340
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 40 Contacts, Surface Mount, TSM Series
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 95278-101A40LF provided by its distributors.
AMPHENOL CS 95278-101A40LF Plug Square BergStik 40p SMT
BergStik®, Board to Board connector, Unshrouded Header, SMT, Double Row, 40 Positions, 2.54 mm Pitch, Vertical, 5.84 mm (0.23 in.) Mating
Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator