Amphenol Communications Solutions 77313-802-20LF
Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole BERGSTIK® Bulk
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
JRH Electronics
Arrow Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+2.44%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2017-02-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions77313-824-20LF
Amphenol Communications Solutions77313-801-20LF
Amphenol Communications Solutions67996-220HLF
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM / Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 77313-802-20LF provided by its distributors.
Bergstik Rohs Compliant: Yes |Amphenol Communications Solutions 77313-802-20LF
20pin 2.54mm 2 2.54mm Breakaway,Header,Push-Pull 3A 380nm
BergStik®, Board to Board connector, Unshrouded Header, 2.54 mm Pitch, Vertical, Double Row,Through Hole, 20 Positions
Connector, HEADER, 20POS, 2ROW, 2.54mm;
BERGSTIK | Amphenol FCI (Amphenol CS) 7731380220LF
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS
Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator
BERGSTIK HDR DR STR-77313-802-
Tin 3A Direct Insert Policy 2.54mm 20P 5.84mm -65閳╁剤+130閳 3.43mm 2.54mm Double Row Phosphor Bronze Black 2.54mm Plugin,P=2.54mm Pin Headers ROHS