Amphenol Communications Solutions 77313-124-40LF
Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Arrow Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions71918-240LF
Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tube
Amphenol Communications Solutions67996-140HLF
Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole BergStik® Bulk
Amphenol Communications Solutions77313-101-40LF
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 77313-124-40LF provided by its distributors.
BergStik®, Board to Board connector, Unshrouded Header, 2.54 mm Pitch, Vertical, Double Row,Through Hole, 40 Positions
40pin 2.54mm 2 2.54mm Breakaway,Header,Push-Pull 3A 760nm 50.8mm*4.83mm
Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator
Bergstik Headers UNSHROUDED 2ROW STRT THRU HOLE 40POS
BERGSTIK | Amphenol FCI (Amphenol CS) 7731312440LF
BERGSTIK / BAG ROHS COMPLIANT: YES
BERGSTIK HDR DR STR-77313-124-
BREAKAWAY HEADER 2X20 POS VERT
HEADER, VERT, 40WAY; Pitch Spacing: 2.54mm; No. of Contacts: 40Contacts; Gender: Header; Product Range: BergStik 77313 Series; Contact Termination Type: Solder; No. of Rows: 2Rows; Contact Plating: Gold Plated Contacts; Contact
HEADER, VERT, 40WAY; Series:Berg Stik; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Rows:2; No. of Contacts:40; Gender:Header; Contact Termination:Solder; Contact Plating:Gold; Contact Material:Phosphor Bronze; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Colour:Black; Connector Type:Board to Board; Connector Type:Board to Board; Contact Material:Phosphor Bronze; Contact Plating:0.76 µm (30 µ") Gold; Current Rating:3A; Flammability Rating:UL 94 V-0; Insulation Resistance:5000Mohm; Lead Spacing:2.54mm; Material:High Temp. Thermoplastic; No. of Ways:40; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-65°C; Row Pitch:2.54mm; Termination Method:Solder; Withstand Voltage:1500V