Amphenol Communications Solutions 66900-016LF
Conn IDC Connector RCP 16 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet2 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2006-02-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol71600-216LF
Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Side Entry Cable Mount Tube
Amphenol Communications Solutions66900-116LF
Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube
Amphenol Communications Solutions66902-216LF
Conn IDC Connector SKT 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube
TE Connectivity1658527-6
Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Blue Insulator, Receptacle
Connector IDC Connector Socket 16 Position 2.54mm IDT Right Angle Cable Mount
TE Connectivity1658624-4
Conn IDC Connector F 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 66900-016LF provided by its distributors.
Quickie Header, Wire to Board Connector, Standard Dual Beam - Double row - 16 Positions - 2.54 mm (0.1 in.) .
QKE II FEMALE-66900-016LF | Amphenol FCI (Amphenol CS) 66900016LF
Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Locking, Blue Insulator, Receptacle
28-30 AWG Receptacle 2.54mm 2 16pin 760nm IDC , 24.89mm
66900-016LF-QKE II FEMALE / Tube RoHS Compliant: Yes
CONN SOCKET IDC 16POS DUAL GOLD