Amphenol Communications Solutions 10018783-10111TLF
Conn PCI Express Card Edge SKT 64 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Master Electronics
Amphenol ICC / FCI
Mouser
_legacy Avnet
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2006-06-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions10018784-10201TLF
Amphenol 10018784-10201TLF Card Edge Conn 64P Vertical Unshrouded Female
Amphenol Communications Solutions10018784-10001TLF
Card Edge Connector, Dual Side, 1.57 mm, 64 Contacts, Through Hole Mount, Straight, Solder
Card Edge Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Solder Terminal
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 10018783-10111TLF provided by its distributors.
PCI Express® GEN 3 Card Edge, Storage and Server Connector, Vertical, Through Hole, x4, 64 Positions, 1.00mm (0.039in) Pitch
Card Edge Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator
1mm Direct Insert 64P -55閳╁剤+85閳 Plugin,P=1mm Edgeboard Connectors ROHS
PCI EXPRESS TH 64P-10018783-10111TLF ROHS COMPLIANT: YES
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
PCI Express Cardedge Connectors x4, 64 POS