Amphenol Aerospace MS27473T14B15S
MIL Series Connector, 15 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Crimp Terminal, Plug
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Aerospace MS27473T14B15S.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
Newark
JRH Electronics
PCX
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceMS27484T14F15P
Conn Subminiature Cylindrical PIN 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceM83723/76W2016N
Conn MIL-C-83723 Circular PIN 16 POS Crimp ST Cable Mount 16 Terminal 1 Port
MIL Series Connector, 12 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Plug
Amphenol AerospaceMS27473E14F97P
Conn Subminiature Cylindrical PIN 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialPT06SE-14-15P(SR)
MIL Series Connector, 15 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Plug
Descriptions
Descriptions of Amphenol Aerospace MS27473T14B15S provided by its distributors.
Conn Subminiature Cylindrical SKT 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
Circular Connector Plug Size 14, 15 Position, Cable; Military Specification:Mil-Dtl-38999 Serie Ii; Circular Connector Shell Style:Macho Reca; Núm. De Contactos:15; Circular Contact Type:Conecar Hembra De Crimpado; Insert Rotation:N |Amphenol Industrial MS27473T14B15S