Amphenol Aerospace MS27468T23F55P
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Jam Nut 55 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Aerospace MS27468T23F55P.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
Farnell
Newark
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1996-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
MIL Series Connector, 55 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Receptacle
Amphenol AerospaceMS27508E22B55P(LC)
Conn Subminiature Cylindrical PIN 55 POS Crimp ST Box Mount 55 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceMS27497T20B41PB
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 41 POS Crimp ST Wall Mount 41 Terminal 1 Port
MIL Series Connector, 41 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Receptacle
Amphenol AerospaceMS27497T24B61PA
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 61 POS Crimp ST Wall Mount 61 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceMS27505E23B53S
MIL Series Connector, 53 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Crimp Terminal, Receptacle
Descriptions
Descriptions of Amphenol Aerospace MS27468T23F55P provided by its distributors.
Ljt 55C 55#20 Pin Recp Rohs Compliant: Yes |Amphenol MS27468T23F55P
CIRCULAR, SIZE 23, 55WAYS, PIN
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP