Amphenol MS27467E15B15S
MIL Series Connector, 15 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Crimp Terminal, Plug
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol MS27467E15B15S.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
Farnell
Master Electronics
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1996-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialPT05SE-14-15S
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 15 POS Crimp ST Box Mount 15 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialPT05SE-14-15P
MIL Series Connector, 15 Contact(s), Aluminium Alloy, Male, Crimp Terminal, Plug
Amphenol AerospaceMS27473T14B15P
Conn Subminiature Cylindrical PIN 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
ITT / CannonKPSE06F14-15PW
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
ITT / CannonKPSE06E14-15PW
Descriptions
Descriptions of Amphenol MS27467E15B15S provided by its distributors.
Conn Subminiature Cylindrical SKT 15 POS Crimp ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port
Olive Drab Cadmium over Nickel Military MIL-DTL-38999Series I LJT Non-RoHS Compliant Environment Resistant Circular Connector -65C~175C 13A 50.0muin 1.27mum
Circular Connector Plug Size 15, 15 Position, Cable; Military Specification:Mil-Dtl-38999 Serie I; Circular Connector Shell Style:Macho Reca; Núm. De Contactos:15; Circular Contact Type:Conecar Hembra De Crimpado; Contact Plating:Oro |Amphenol Industrial MS27467E15B15S