Amphenol Advanced Sensors TK95F202WN
NTC epoxy coated interchangeable thermistor 2KOhm WireLead
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Advanced Sensors TK95F202WN.
Farnell
Datasheet4 pages9 years ago
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2019-09-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Amphenol Advanced Sensors TK95F202WN provided by its distributors.
NTC Thermistor, 2000ohm, Chassis Mount
Thermistor NTC 2K Ohm 2-Pin Wire Bulk
Epoxy coated, insulated leads, 2K 0.2 C from 0 -70 C
2k鎯 75mW 鍗0.2閳 NTC Thermistors ROHS
NTC THERMISTOR, 2KOHM, FREE HANGING; Thermistor Type:Bead; Resistance (25°C):2kohm; Product Range:TK95 Series; B-Constant:-; B-Constant Tolerance:-; Probe Material:-; Lead Length:69mm; Operating Temperature Min:0°C; Qualification:- RoHS Compliant: Yes