Altech RUC-2022-26-5120-K
Altech RUC-2022-26-5120-K Industrial Relay, DPST, 2NO, 120VAC Coil, 16A, 250VAC/24VDC, RUC Series
Production
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2015-12-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Altech RUC-2022-26-5120-K provided by its distributors.
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 120V
440V@AC 120V 16A Two groups normally open: 2A (double pole single throw - normally open) SOCKETABLE Power Relays ROHS