Altech R15-2012-23-1110
Altech R15-2012-23-1110 Industrial Relay, DPDT, 110VDC Coil, 10A, 250VAC/24VDC, R15 Series
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech R15-2012-23-1110.
IHS
Datasheet6 pages12 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2013-11-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Altech R15-2012-23-1110 provided by its distributors.
440V@AC 110V 10A Two Sets of Conversion: 2C (DPDT-Conversion) SOCKETABLE Power Relays ROHS
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Power/Signal Relay, 2 Form C, DPDT, Momentary, 0.014A (Coil), 121VDC (Coil), 1500mW (Coil), 10A (Contact), 24VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output