Altech 56.OW69.2400C
Altech 56.OW69.2400C Safety Relay, 2 Output Contacts, 19.2- 38.4V, TUV/ UL/ cUL
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 56.OW69.2400C.
IHS
Datasheet52 pages6 years ago
Master Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-25.76%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-01-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Altech 56.OW69.2400C provided by its distributors.
OW5669,24 volt, 2CO contacts, AgSn02+0.2umAu, IP67, 56.OW69.2400C Safety Relay
Active ROHS3Compliant Safety Relay
Safety Relay, 2 Form C, DPDT, Momentary, 0.029A (Coil), 38.4VDC (Coil), 700mW (Coil), 8A (Contact), 250VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output
OW566924V 2CO AGSN02+02UMAU IP67
Altech Safety Relay OA/OW 5669 with Output Contacts 2 and Rated Voltage of 24V. Voltage Range 19.2- 38.4V and Protection Rating of OA Version: IP 40, flow solder proof OW Version: IP 67, washable. Coil Resistance (10%)-> 820Ω