Altech 56.OW69.2000C
Altech 56.OW69.2000C Safety Relay, 2 Output Contacts, 16.0- 32.0V, TUV/ UL/ cUL
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 56.OW69.2000C.
Master Electronics
Datasheet2 pages12 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-01-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Altech 56.OW69.2000C provided by its distributors.
SAFETY RELAY, OW5669,20V, 2CO CONTACTS, AGSN02+0.2UMAU, IP67
OW566920V 2CO AGSN02+02UMAU IP67
Altech Safety Relay OA/OW 5669 with Output Contacts 2 and Rated Voltage of 20V. Voltage Range 16.0- 32.0V and Protection Rating of OA Version: IP 40, flow solder proof OW Version: IP 67, washable. Coil Resistance (10%)-> 580Ω