Altech 56.OW69.1100S
Altech 56.OW69.1100S Safety Relay, 2 Output Contacts, 88.0- 176.0V, TUV/ UL/ cUL
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 56.OW69.1100S.
Master Electronics
Datasheet2 pages12 years ago
Descriptions
Descriptions of Altech 56.OW69.1100S provided by its distributors.
SAFETY RELAY, OW5669,110V, 2CO CONTACTS, AGNI10+5UMAU , IP67
Altech Safety Relay OA/OW 5669 with Output Contacts 2 and Rated Voltage of 110V. Voltage Range 88.0- 176.0V and Protection Rating of OA Version: IP 40, flow solder proof OW Version: IP 67, washable. Coil Resistance (10%)-> 18000Ω