Altech 56.OW69.1000C
Altech 56.OW69.1000C Safety Relay, 2 Output Contacts, 8.0- 16.0V, TUV/ UL/ cUL
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 56.OW69.1000C.
Master Electronics
Datasheet2 pages12 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-01-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Altech 56.OW69.1000C provided by its distributors.
SAFETY RELAY, OW5669, 10VDC, 2CO CONTACTS, AGSNO2+ 0.2MMAU, IP67
OW5669 10VDC 2 CO AGSNO2+ 02MM A
Altech Safety Relay OA/OW 5669 with Output Contacts 2 and Rated Voltage of 10V. Voltage Range 8.0- 16.0V and Protection Rating of OA Version: IP 40, flow solder proof OW Version: IP 67, washable. Coil Resistance (10%)-> 150Ω