Altech 56.OA42.1111S
Altech 56.OA42.1111S Safety Relay, 2-4 Output Contacts, 77.0- 143.0V, TUV/ UL/ cUL
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 56.OA42.1111S.
Master Electronics
Datasheet2 pages12 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Descriptions
Descriptions of Altech 56.OA42.1111S provided by its distributors.
SAFETY RELAY, OA5642, 110VDC,1NO/1NC CONTACT, AGNI10+5UMAU, IP67
OA5642 110VDC1NO/1NC CONTACT AGN
Altech Safety Relay OA 5642/43/44 with Output Contacts 2-4 and Rated Voltage of 110V. Voltage Range 77.0- 143.0V and Protection Rating of IP67, Washable. Coil Resistance (10%)-> 31000Ω