Altech 56.OA11.0622S
Altech 56.OA11.0622S Safety Relay, 4 Output Contacts, 4.2- 8.4V, TUV/ UL/ cUL
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 56.OA11.0622S.
Master Electronics
Datasheet2 pages12 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-20.00%
Descriptions
Descriptions of Altech 56.OA11.0622S provided by its distributors.
Altech Safety Relay OA 5611 with Output Contacts 4 and Rated Voltage of 6V. Voltage Range 4.2- 8.4V and Protection Rating of IP 40. Coil Resistance (10%)-> 56Ω