Altech 2ALF3LB-110
Push Button Switch Operator 22mm Green Illuminated Flush Head Momentary 110V LED Bulb
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 2ALF3LB-110.
Master Electronics
Datasheet2 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-7.66%
Supply Chain
Introduction Date2023-04-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
PANEL MOUNT INDICATOR PILOT LIGHT LED 22MM AMBER 120VAC OIL-TIGHT
PANEL MOUNT INDICATOR PILOT LIGHT SWITCH RED LED 22MM 120VAC TW SERIES
Pushbutton Sw, Spst, 15A, 250Vac Rohs Compliant: Yes |E-Switch PB1973ABLKBLKEF0
Switch Push Button OFF ON DPST Rectangular Button 15A 250VAC Panel Mount Quick Connect
PUSHBUTTON SWITCH, SPST (ON)-OFF, BLACK CAP, 15A @ 250 VAC, 0.187" QC
NKK SwitchesSB63A/AT414C
SWITCH, PUSHBUTTON, DPDT, ON-LOCKDOWN (ON),NON-ILLUM, W/ RED CAP,10A,125VAC, SOLDER
Descriptions
Descriptions of Altech 2ALF3LB-110 provided by its distributors.
Altech 2ALF3LB-110 Flush Push Button, Momentary, Metal, LED, Green, 22mm, 110V AC/DC
Switch Access Round Operator Push Button Switch
PUSH BUTTON, PANEL MOUNT, 2500 V (1 MIN.), 10 A, NC, SHROUDED, HIGH/LOW,
Push Button Oper. 22 mm, Ill. Flush Hd, Mom, Green, 110 V
CONFIG SW BODY PUSHBUTTON ILLUM
Push Button, 22mm, LED illum., Metal, Green
OPERATOR, PB SW, GREEN, MOMENTARY, 110V; For Use With:Altech 22mm LED Illuminated Pushbutton Switches; IP / NEMA Rating:NEMA 4X; Product Range:- RoHS Compliant: Yes