Allegro MicroSystems ACS724LLCTR-2P5AB-S
Open Loop Current Sensor AC/DC Current 5V 8-Pin SOIC N T/R Automotive AEC-Q100
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Allegro MicroSystems ACS724LLCTR-2P5AB-S.
IHS
Datasheet25 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+18.74%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Allegro MicroSystems ACS724LLCTR-2P5AB-S provided by its distributors.
ACS724 Series 5.5 V 2.5 A 120 kHz SMT Hall Effect Current Sensor - SOIC-8
Current Sensor, Analog, BICMOS, 8 Pin, Plastic/epoxy
5V VCC ISOLATED CURRENT SENSOR I