Renesas AT25DF081A-SSH-B
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 3.3V 8M-bit 1M x 8 8-Pin SOIC Tube
Production
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas AT25DF081A-SSH-B.
Renesas
Datasheet53 pages29 years ago
IHS
Farnell
Integrated Device Technology
Augswan
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseSep 26, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion 8715F -
Verification
Inventory History
3 month trend:
-47.64%
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.51
Introduction Date2010-08-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
Related Parts
NOR Flash Serial-SPI 3.3V 8M-bit 1M x 8 6ns 8-Pin SOIC Tube / IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC
Flash Serial-SPI 3.3V 8Mbit 1M x 8bit 8ns 8-Pin SOIC Tray - Rail/Tube
NOR Flash Serial-SPI 3.3V 8M-bit 1M x 8 8ns 8-Pin SOIC Tube / IC FLASH 8MBIT 50MHZ 8SOIC
NOR Flash Serial-SPI 2.5V/3.3V 8M-bit 1M x 2-bit 8ns 8-Pin SOIC N T/R
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 2.5V/3V/3.3V 8M-bit 1M x 8 8ns 8-Pin SOIC N
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 2.5V/3V/3.3V 8M-bit 1M x 8 8ns 8-Pin SOIC
Descriptions
Descriptions of Renesas AT25DF081A-SSH-B provided by its distributors.
AT25DF Series 8 Mbit (1 M x 8) 3 V 100 MHz Serial Flash - SOIC-8
Flash Memory, 8Mbit, -40 To 85Deg C; Flash Memory Type:Serial Nor; Memory Configuration:-; Interfaces:Spi; Ic Case/Package:Wsoic; No. Of Pins:8Pins; Clock Frequency Max:100Mhz; Access Time:-; Supply Voltage Min:2.7V; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Dialog Semiconductor AT25DF081A-SSH-B
MEMORY, FLASH, 8M, SPI, 2.7V, 8SOICN; Memory Type:Flash; Memory Size:8Mbit; Memory Configuration:(Not Available); Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:3.6V; Memory Case Style:SOIC; No. of Pins:8; Clock Frequency:100MHz; IC Interface Type:SPI; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; MSL:-; SVHC:No SVHC (19-Dec-2012); IC Generic Number:AT25DF081; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Supply Voltage Range:2.7V to 3.6V