Abracon ADCV-S05R5SA105RB
Electric Double Layer Capacitor, 5.5V, 30% +Tol, 0% -Tol, 1000000uF, Through Hole Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ADCV-S05R5SA105RB.
Inventory History
3 month trend:
+49.80%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Introduction Date2023-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Abracon ADCV-S05R5SA105RB provided by its distributors.
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 15Ohm 1kHz
Supercapacitor, 1 F, 5.5 V, Radial Leaded, 0%, +30%, 5 mm, Coin, Through Hole, 15 ohm, 18.7 mm, 5 mm
1F 5.5V 0%~30% 15¦¸@ 1kHz , 18.7mm*20.7mm
SUPERCAPACITOR, 1F, RADIAL LEADED;
SUPERCAPACITOR, 1F, 5.5V, RADIAL; Capacitance:1F; Voltage(DC):5.5V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Capacitance Tolerance:0%, +30%; Lead Spacing:5mm; Lifetime @ Temperature:-; Capacitor Case / Package:Coin; ESR:15ohm RoHS Compliant: Yes