Abracon ADCR-S03R0SA605MB
Electric Double Layer Capacitor, 3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6000000uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ADCR-S03R0SA605MB.
CAD Models
Download Abracon ADCR-S03R0SA605MB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2024-03-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Abracon ADCR-S03R0SA605MB provided by its distributors.
SUPERCAPACITOR, 6F, RADIAL LEADED;
CAP 6F 3V TH SUPER CAP
Supercapacitor, 6F, Radial Leaded; Capacitance:6F; Voltage(Dc):3V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Capacitance Tolerance:± 20%; Lead Spacing:5Mm; Lifetime @ Temperature:-; Capacitor Case/Package:Can; Esr:0.075Ohm Rohs Compliant: Yes |Abracon ADCR-S03R0SA605MB