Abracon ABM8-166-114.285MHZ-T2
Crystal, Standard, 114.285 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm x 0.75mm, 20 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM8
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABM8-166-114.285MHZ-T2.
Upverter
Datasheet2 pages18 years ago
IHS
RS (Formerly Allied Electronics)
Abracon SCT
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-25.81%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2011-10-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Crystal, Standard, 114.285 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm x 0.8mm, 20 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM8
Descriptions
Descriptions of Abracon ABM8-166-114.285MHZ-T2 provided by its distributors.
CRYSTAL 114.2850MHZ 18PF SMD / 114.285 MHz ±20ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Passive Crystal Oscillators 18pF 114.285MHz ±20ppm -40℃~+85℃ 62Ω SMD3225_4P
Parallel - 3Rd Overtone Quartz Crystal, 114.285MHz Nom
CRYSTAL, 114.285MHZ, 18PF, 3.2MM X 2.5MM; Frequency Nom: 114.285MHz; Crystal Case: SMD, 3.2mm x 2.5mm; Frequency Stability + / -: 20ppm; Load Capacitance: 18pF; Frequency Tolerance + / -: 20ppm; Product Range: ABM8 Series; Ope