Abracon ABM7-33.000MHZ-D2Y-T
Crystal 33MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin Mini-CSMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABM7-33.000MHZ-D2Y-T.
Master Electronics
Datasheet3 pages18 years ago
IHS
3 month trend:
-37.85%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginSouth Korea
Introduction Date2010-12-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Crystal 33MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
CX3225GB Series 32 MHz ±20 ppm 18 pF -10 to +70 °C SMT Miniature Ceramic Crystal
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 30MHz Nom
Crystal 33.333MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin SMD T/R
Crystal 30MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Crystal 32MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin Mini-CSMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABM7-33.000MHZ-D2Y-T provided by its distributors.
Crystal, Microprocessor, 33 MHz, SMD, 6mm x 3.5mm x 1.4mm, 30 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM7
CRYSTAL, 33MHZ, 18PF, SMD; Frequency:33MHz; Frequency Tolerance:± 20ppm; Load Capacitance:18pF; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Crystal Mounting Type:SMD; No. of Pins:2; Crystal Type:Microprocessor