Amphenol Industrial GTC06AF-36-52S
MIL Series Connector, 52 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Crimp Terminal, Plug
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial GTC06AF-36-52S.
IHS
Datasheet95 pages20 years ago
Farnell
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+16.67%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2016-11-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Industrial75-68136-52P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 52 POS Crimp ST Cable Mount 52 Terminal 1 Port
Amphenol Industrial75-68636-52P
Amphenol IndustrialGTC06A-28-21S
MIL Series Connector, 37 Contact(s), Aluminium Alloy, Female, Crimp Terminal, Plug
Amphenol IndustrialGTC06R-28-21P
MIL Series Connector, 37 Contact(s), Aluminium Alloy, Male, Crimp Terminal, Plug
Amphenol IndustrialGTCL06R28-21P-025-B30
Conn Heavy-Duty Circular PIN 37 POS Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 48 POS Crimp ST Cable Mount 48 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial GTC06AF-36-52S provided by its distributors.
Conn Heavy-Duty Circular SKT 52 POS Crimp ST Cable Mount 52 Terminal 1 Port
Circular Connector, Reverse Bayonet, Ip67, Crimp, Circular Industrial, Gt Reverse Bayonet Series
MIL-DTL-5015 Circular Connector
Connector Reverse Bayonet Coupling Socket 52 Position Plug Crimp Straight Cable Mount 52 Terminal 1 Port