Panasonic ERJ2RKD7503X
Surface Mount Thick Film Resistor, Aec-Q200 Erj Series, 750 Kohm, 63 Mw, - 0.5%, 50 V
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ2RKD7503X.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Panasonic
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Inventory History
3 month trend:
+46.71%
CAD Models
Download Panasonic ERJ2RKD7503X symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402DR-07750KL
63mW Thick Film Resistors ±0.5% ±100ppm/℃ 750kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
63mW Thick Film Resistors 50V ±1% ±100ppm/℃ 750kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402JR-07750KL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 750kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCRG0402F750K
Res Thick Film 0402 750K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD
Yageo GroupRC0402FR-07750KL
Res Thick Film 0402 750K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Res Thick Film 0402 750K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ2RKD7503X provided by its distributors.
Res Thick Film 0402 750K Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Precision Thick Film 0402 750k Ohm 0.5% 1/16W ±100ppm/°C Molded T/R
Avnet Japan
THICK FILM CHIP RES, 0402, 1/16W 0.5% / 0.5%, 750KOHM
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 750000ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Precision Thick Film Chip Resistor, 750000 ½, 0.5 %, 0.063 W
Panasonic SCT
Panasonic ERJ2RKD7503X - General Purpose Chip Resistors
RES, 750K, 0.5%, 50V, 0402, THICK FILM; Resistor Case Style: 0402 [1005 Metric]; Resistance: 750kohm; Product Range: ERJ2R Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 63mW; Resistance Tole