Infineon DD89N16K-A
Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 89A, 1600V V(RRM), Silicon
Obsolete
Datasheet
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Fly-Wing TechnologyDD89N16K-A2,373
8h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon DD89N16K-A.
IHS
Datasheet1 page0 years ago
Supply Chain
Country of OriginGermany, Hungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon DD89N16K-A provided by its distributors.
Power Module,CA-Diode,1600V,89A
DIODE ARRAY MOD 1200V 140A